İTÜ’YE İBRAHİM KUTLUAY BİLE YETMEDİ  

Posted by basketçi in


İTÜ bu seneki kadrosu ile 10 sene önce oynamış olsa sağlam 3 yabancı ile Euro Leage de ilk 8’e bile kalabilirdi. Nitekim kadrolarında yer alan Serdar Çağlan, Tolga Tekinalp o dönemin o düzeydeki oyuncuları; Harun Erdenay ve İbrahim Kutluay ise yine o dönemin efsaneleri idi. Geçen sene Adana da Harun Erdenay’lı Kemal Tunçeri’li kadro başarısız olunca bu sene İbrahim Kutluay eklemesi yapılmıştı takıma.
İbrahim Kutluay’ı kadrosuna dahil eden İTÜ ne yazık ki İbrahim Kutluay’a servis yapabilecek oyun kurucuları kadrosuna dahil edememiş. Takımın oyun kurucular 0 yazı ile sıfır katkı yaptı diyeceğim ama bırakın sıfır katkıyı paso zararına oynadılar. Bu kadar iyi bir kadro yapıyorsun ama oyun kurucuların şut dahi sokamıyor dahası genç takım oyuncularının yapmayacağı hataları yapıyorlar. İTÜ bu sezondan büyük ders çıkartmalı.
Biz basketbol severler son yıllarda İTÜ’yü hep Levent Topsakal, Orhun Ene, Harun Erdenay, İbrahim Kutluay gibi efsanelerin ve ligin eski kalburüstü oyuncularının oynadığı bir takım olarak hatırlıyoruz. Bu görüntüsüne bürünmeden hemen önce de şimdiki Tofaş gibi kendi altyapısından çıkan Cömert Küce, Şafak Telli, Barış Karasu gibi kemikleşmiş kadrosu ile bir 2. lige düşen bir geri yükselen kadrosu ile hatırlıyoruz.
İTÜ bu sene de oyun kurucularından veya devasa fiziğine rağmen pota altında minicik gıllicik kalan Amerikalısından katkı alabilseydi Beko TBL’nin yolunu tutacaklardı yalnız bu İTÜ beni ve gerçek basketbol severleri memnun etmeyecekti. Ben şahsen İTÜ’yü İbrahim Kutluay’lı, Tolga Tekinalp’lı ve Harun Erdenay’lı görmek istiyorum ama etraflarında yeni Levent Topsakal’lar, Harun Erdenay’lar, Umut Tınay’lar, Muratcan&Sinancan Güler’ler, Umut Yenice’ler görmek istiyorum.
_LİGE ÇIKANLAR_
Turnuvayı nerdeyse baştan sona izledim. Bornova Belediyesi koçu Aclan Kavasoğlu takımını çok iyi idare etti. Uyumlu ve birlikte iş yapabilen etkili bir takım oluşturmanın karşılığını güçlü rakiplerinin arasından sıyrılarak bileklerinin hakkı ile Beko TBL’ye çıkarak elde ettiler. Konya da ki ilk bölüm maçlarını yabancısız oynadıklarını da belirtmeliyim. Oyuna giren çıkan her oyuncu maksimum katkı verdi. Fırat Aydemir A milli takım kadrosuna çağırıldığı günlerdeki kadar etkili oynadı, Serdar Yavuz gibi bir oyun kurucu İTÜ Forması giyiyor olsaydı şimdi İTÜ hüzün değil keyif yaşıyor olurdu. Oldukça korkusuz ama kendinden emin bir şekilde kullandı şutlarını. Yalçın Azizmahmutoğulları sahaya inanılmaz bir enerji yaydı, savunmada çok etkiliydi. Yaptığı bloklar, kazandığı ribauntlar takımına hep artı değer katıp rakiplerine psikolojik olarak da üstünlük sağlamasına yardımcı oldu.
_TOFAŞ SAS_
Tofaş ait olduğu yere tekrar döndü. Döndü dönmesine ama Tofaş’ın asıl sorunu lige çıkmak değil orda kalabilmek. Şimdi başlarında koç olarak bu konuda baya sabıkalı bir koçları da var. Tofaş ta tıpkı Bornova Belediye gibi turnuva boyunca çok iyi yönetildi ve üst düzey oynadı. Tofaş’ın en büyük artısı yıllardır bir arada oynamaya alışmış olan oyuncuların artık makine düzeninde tıkır tıkır toplarını oynuyor olmaları. Tofaş takımında oynayan bir çok oyuncuyu gerek milli takımlardan gerekse yıllardır Tofaş’ta oynadıkları için yakından tanıyordum ama İlkay’ı izlemek bana büyük bir keyif verdi. 90 doğumlu genç adam oynadığı her maçta üst düzey katkı verdi takımına. Trabzon Spor karşısında da 19 sayı 9 ribaund ile ortalığı kasıp kavurdu adeta. İlkay umarım gelecek sezon uzun süreler alabilir.
_TRABZON KOLBASTI YAPAMADI_
Trabzon Spor turnuvanın başında İTÜ ile beraber benim favorimdi ama İTÜ orjinli oyun kurucuları eski milli basketbolcu Mehmet Ali Tınay’ın kardeşi Umut Tınay ‘ın sakatlığı ile beraber acaba demiştim. Ne yazık ki bu acaba beni yanıltmadı. Eğer Umut Tınay çok iyi geçirdiği sezonu sakatlanmadan bitirebilseydi Trabzon Spor da şu anda büyük bir ihtimal ligde olacaktı. Yani lige çıkamayan her iki takımında lige çıkamamasının en önemli nedeni oyun kurucu eksikliği oldu.
Trabzon açısından ortada çok olumsuz bir sonuç yok aslında. Sonuçta çok genç olan ekibin dahada tecrübe kazanması için 2. ligde bir sene daha geçirmesi takımı daha da olgun kılacak ve tecrübelendirecektir. Trabzon’un şampiyon olmak için yapması gereken elindeki yabancı oyuncudan bir an önce kurtulup skor atan bir uzun almaları. Çünkü ellerindeki uzun oyunculardan bir tek Kerem Öztoprak’ın orta mesafe şutu ve sayı potansiyeli var Engin’in ve Recai’nin bitiricilikleri dahi çok zayıf. Yani pota altında aldıkları topu bile zor sayıya çeviriyorlar.
Lige çıkan takımlarımız bunu tabiî ki hak ettiler yalnız diğerleri hak etmemişti dersek işte orda yanılgıya düşeriz. Gerçekten çok zevkli ve mücadele boyutu üst seviyede olan maçlar izledik. Lige çıkan takımlarımıza gelecek sezon başarılar diliyorum.

İLKER KESER
basketci14@gmail.com

This entry was posted on 7 Mayıs 2009 Perşembe at 16:19 and is filed under . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

0 yorum

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails