Şampiyon Galatasaray  

Posted by basketçi


Galatasaray bayan basketbol takımı Türkiye de çok büyük bir ilke imza atarak FIBA Bayanlar Avrupa Kupası şampiyonu olmayı başardı. Büyük takımlar büyük oyuncular ile şampiyon olurlar, Galatasaray bayan basketbol takımında ülkemizin yetiştirdiği en büyük basketbolculardan Yasemin ve Şaziye uzun süreler dahi alamadan kupayı kucaklarında buldular. Özellikle Şaziye oynadığı 4. finalde nihayet kupa ile tanıştı.
İtalya’daki ilk maçta Galatasaraylı oyuncular oldukça iyi mücadele etmişler ancak kaybettikleri lüzumsuz toplar ile maçın sonuna azda olsa önde fakat dengede girerek işi tehlikeye atmışlardı. Yapılan iyi savunmalar harcanan top kayıplarına kurban gidiyordu. Oyunun sonunda da nasıl olduysa bizi üçlük yağmuruna tuttular ve 12 sayılık küçümsenemeyecek kadar önemli bir fark yaptılar.
İstanbul’daki ikinci maç için oldukça ümitliydim çünkü ilk maçı izlemiştim ve top kaybı yapmadığımız sürece gerekli farkı yapabileceğimizi biliyordum. Finalin son ayağında oldukça iyi savunma yaptık, topun değerini bildik. Koç Çevik hata yapan oyuncuya hiç acımadan hemen kenara aldı. Mesela, Şaziye 1–2 pozisyonda savunmada aksayınca ve adamını kaçırınca kendini hemen kenarda buldu. Skorun sadece iki siyahî Amerikalı Augustus (23) ve Young (27) üzerine yıkılmasıyla gözüm hep Şaziye’yi ve Yasemin’i aradı ama her ikisi de az süreler alarak maçı skorsuz kapattılar. Işıl Alben bu takımın maestrosu konumunda. Şimdiden efsane oyuncu yenilmez armadanın kaptanı Derya Özyer’in namı değer Kaptan-ı Derya’nın önüne geçmiş durumda.
Galatasaray bayan basketbolu yıllardır basketbola en fazla değer verip yatırım yapan takım. Amerikalı bayan koç Betsy Bailey yönetiminde Clarisa Davis’in durdurulamaz skorer oyunuyla ve Çelen gibi Arzu gibi Derya gibi yerli oyuncuların varlığıyla Türk bayan basketboluna yıllarca damga vurdular ve yenilgisiz şampiyonluklar kazandılar. Üst üste 9 kez şampiyon olarak büyük bir iş başarmışlardı. Son yıllarda ezeli rakibi Fenerbahçe’nin biraz gerisinde kalmış gibi gözüken Galatasaray; takımın başına Cem Akdağ gibi büyük bir ismi getirerek yükselişin sinyallerini vermişti. Kurulan kadro tamamen 3 kupayı birden almaya dönük olarak tasarlanıp kurulmuştu. Cem Akdağ’ın görevine son verilmesinden sonra Galatasaray’ın her zaman yaptığı gibi liseye dönüp bakmasıyla Okan Çevik takımın başına geçti. Böylece Okan Çevik bu büyük başarıya, takımı kuran Cem Akdağ ile dönüşümlü imza atmış oldu.
Galatasaraylı bayan basketbolcuların bu tarihi başarısı umarım diğer takımlar için bir hedef büyütme vesilesi olur da ülke basketbolu çok daha ileriye gider. Hafta sonu Tekno-SA Türkiye Kupası maçlarında bu yılın sürpriz takımı Samsun Basket’i, Ceyhun Yıldızoğlu’nun ayağa kaldırdığı Mersin Büyük Şehir Belediyesi’ni, Beşiktaş’ı, Fenerbahçe’yi ve Avrupa’nın en büyüğü olan şampiyon Galatasaray’ı izleme şansına sahip olacağız.
Türkiye’mize bu kadar büyük ve anlamlı bir kupayı getiren Şampiyon Galatasaray’a bize bu mutluluğu yaşattığı için çok teşekkür ediyoruz.

İlker KESER
basketci14@gmail.com

This entry was posted on 9 Nisan 2009 Perşembe at 15:08 . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

0 yorum

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails