Apar Topar Yasa  

Posted by basketçi

Apar topar yasa!

 
Kaynak: SÖZCÜ GAZETESİ / 25 Şubat 2011
Sözcü gazetesinin’“Özerklik Kaosu” başlığı altında manşetten verdiği, futbol dışındaki 58 Federasyonun özerkliğinin nasıl tehdit altında olduğunu işleyen haber, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nü uyandırdı. Anayasa Mahkemesi kararı gereği özerk federasyonların genel kurullarının geçersiz sayılacağı 19 Mart 2011 tarihine sayılı günler kala, GSGM konu ile ilgili kanun tasarısını apar topar TBMM Komisyon’una ve muhalefet partilerinin başkan vekillerine sundu.

DELEGELERİN YÜZDE 10’U GSGM’den
Sundu sunmasına ama yeni yasa tasarısı soru işaretleriyle dolu. Yeni kanunda “Özerk” sözcüğünün “Bağımsız” olması öngörülüyor. Ancak,  federasyonların genel kurul toplam delege sayısının yüzde 10’unu yine GSGM üyeleri oluşturuyor. Yani “bağımsız federasyon” sözde kalıyor. Delege sayısı da 250’den 300’e çıkartılıyor. GSGM delegeleri buna paralel artıyor. GSGM, “Tarafsızlık ve Anayasal Eşitlik İlkesine Aykırı” olarak federasyon kurullarına da üye olabiliyor.

BAŞKANLARA ÇOK ÖZEL İMKANLAR!
Tasarı yasada, federasyonların genel kurullarında kulüp delegelerinin toplam sayısı eskiden olduğu gibi yüzde 60’ta bırakılmış. Genel Kurul'da  geri kalan % 30 delegeyi de görev başındaki federasyon belirliyor. Başkanlık süresiyle ilgili bir kısıtlamaya gidilmezken, mevcut başkan yeniden adaysa, devletin tüm imkanlarını kullanabiliyor. Yani geri kalan delegelerin de yüzde 30’unu seçme hakkı verilen , anti demokratik imkanlar tanınan başkana, isterse ömür boyu koltukta oturma şansı altın tepsiyle sunuluyor.

ANTİDEMOKRATİK BİR UYGULAMA
GSGM’nin hazırladığı yasa taslağında en ilgi çekici maddelerden biri de, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı tarafından atanacak 7 kişiden oluşacak, huzur ücreti alacak olan “Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu”.  Bu kurulun altı ayda bir vereceği rapora göre bakan başarısız bulduğu federasyonların görevine son verebilecek. Yani seçimle gelen yönetimler, özerklikle hiç bağdaşmayan, anti demokratik bir uygulamayla devrilebilecek.

KOMİSYON NASIL YETİŞTİRECEK?              
BİR diğer GSGM ek kanun tasarısı maddesinde, olmazsa olmazı “tarafsızlık” olan "Hakim ve Savcılar"ın federasyonlara üyeliği isteniyor. Buna karşın, 2020 olimpiyatlarına adaylığımız söz konusu iken Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nden olimpik spor dallarını kapsayan federasyonlara dahi TMOK’dan üye alınması kimsenin aklına bile gelmiyor. Tüm bu karmaşanın içinde böylesine hassas bir yasa tasarısının, TBMM Komisyonu tarafından 19 Mart’a kadar nasıl incelenip, yetiştirileceği de merak konusu.


Basketbol, NBA, TBL, Euro Leage, NCAA, Eurobasket, Euro Cup, Uleb Cup, 12 Dev Adam, Spor, Beden Eğitimi Paylaş

This entry was posted on 26 Şubat 2011 Cumartesi at 03:40 . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

0 yorum

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails