Türk İşi Curling  

Posted by basketçi

Biri badana fırçasından diğeri su borusundan...

Curling Milli Takımı Erzurum'da düzenlenecek olan Universiade 2011'e çalışıyor fakat nasıl? Malzeme yok. Denge aleti su borusundan yapılmış, curling fırçası ise badana fırçasından...
Biri badana fırçasından diğeri su borusundan...
Erzurum'da düzenlenecek olan Dünya Üniversiteler Oyunları'na yaklaşık 3 ay kala salonlar, pistler, stadyumlar ve tesisler neredeyse hazır hale geldi fakat sporcularda malzeme eksikliği yaşanıyor. Ülkemizi temsil edecek olan Curling Milli Takımı ilginç metotlarla üretilen düzeneklerle çalışmak zorunda kalıyor.

Erzurum'da curling sporcuları, malzeme yetersizliği nedeniyle antrenmanlarında su borusundan yapılmış denge aleti ve badana fırçasından dönüştürülmüş curling fırçası kullanıyor.
Türkiye Buz Pateni Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ensar Şahiner, yaptığı açıklamada, 2 yıl önce curling il temsilcisi olduğunu belirterek, geçen süre içerisinde curling sporunu Erzurum'da yaymaya çalıştıklarını söyledi.Şahiner, yaşadıkları en büyük sıkıntının malzeme eksikliği olduğunu ifade ederek, bu eksikliği gidermek için hemen harekete geçtiklerini ve Kocaeli'deki curling takımı yetkililerinden yardım istediklerini bildirdi.
7 Fotoğraf

Biri su borusundan diğeri badana fırçasından


Kocaeli'den kendilerine ödünç olarak 2 adet curling taşı, 2 adet curling fırçası, 4 adet de kaygan taban gönderildiğini anlatan Şahiner, şunları kaydetti:"Malzeme talebimizi Gençlik Spor İl Müdürlüğüne ilettik. Müdürlüğümüz talebimizi değerlendirerek, curling taşı ihtiyacımızı ve diğer malzemeleri alacağını söyledi. Fakat bu süre 3-4 ayı bulacaktı. Biz de zaman kaybetmeden bu spora başlamak istiyorduk. Curling bir takım oyunu ve daha fazla yardımcı malzemeye ihtiyacımız vardı.Ben de hemen harekete geçtim. Almanya'da katıldığım antrenörlük kursunda gördüğüm denge aletinin şeklini çizerek, bir tesisatçı arkadaşıma gösterdim. Su borularını kullanarak aynısından yapıp yapamayacağını sordum. O da denedi ve sonuçta su borusundan denge aleti yaptı. İlk duruş ve çıkışta dengeyi sağlamada önemli etkisi olan bu aletin, bir haftalık çalışmayı 2 saate indirdiğini gördük. Daha sonra o arkadaşımdan 10 tane daha aynı aletten yapmasını istedim. Erzurum'da her sporcu çalışmaya bunlarla başlayarak, curlingi öğrenmiş oldu." BADANA FIRÇASINDAN ESİNLENDİ
Şahiner, curling fırçası eksikliğini ise badana ve temizlik fırçalarını kullanarak giderdiklerini belirtti.Bir badana fırçasının alt kısmına sünger ve çadır bezi monte ettirerek curling fırçasına dönüştürdüğünü ifade eden Şahiner, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bu fırçanın yapımında mobilyacı bir arkadaşımın büyük yardımı oldu. Alt kısmında sünger ve çadır bezi kullanarak yaptığımız fırçayla sporcularımız çalıştı. Kırılsa da maliyeti düşük olduğu için sıkıntı yaşamadık. İlk etapta bize lazım olan malzemeyi kendimiz geliştirmeye çalıştık. Ayrıca dikkati çeken diğer bir çalışmamız da çıkış takozudur. Çünkü bunun da orijinali lastiktir. Ancak biz muadilini ahşaptan yaptık. Yine bunu da mobilyacı arkadaşıma yaptırdım."

FISU YETKİLİLERİNİN ŞAŞKINLIĞI
Şahiner, yaptıkları yardımcı aletlerin görenlerin dikkatini çektiğini belirterek, "Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) yetkilileri de yaptığımız yardımcı aletleri görünce çok etkilendiler" dedi."Geçtiğimiz Nisan ayında Erzurum'daki FISU'nun denetleme toplantısına katılan İskoç Jannett Johnson, yaptığımız aletleri görünce çok etkilendi" diyen Şahiner, sözlerini şöyle sürdürdü:"Kendisi buradaki toplantı döneminde bizim bir çalışmamızı da izledi. Yaptığımız yardımcı aletleri büyük bir şaşkınlıkla karşıladı ve çok etkilendi. Ardından İtalya'da yapılan Dünya Curling Federasyonu Genel Kurul Toplantısı'na ben de katıldım. Orada kendisi Erzurum'daki curling hakkında bir slayt hazırlamıştı ve katılımcılara bilgi verdi. 'Buz iyi değildi, ama sporcuların fırçaları ve denge aletleri mükemmeldi. Bizim burada ilk başta düşünemediğimizi onlar düşünmüşler. Curlingi yaymak için ellerinden geleni yapıyorlar' sözleriyle bizi övdü."

Şahiner, şu anda Erzurum'da curling yapan 200'ün üzerinde lisanslı sporcu bulunduğunu bildirerek, "Curlingi Erzurum'da herkese tanıtmaya çalışıyoruz. Curling her türlü yaşın sporu. Aşırı efor gerektirmeyen, tamamen stratejiye dayalı bir spor. Herkesi curling yapmaya davet ediyoruz" dedi.Ensar Şahiner, geliştirdikleri yardımcı aletlerle çalışan Şeyda Zengin, Elif Kızılkaya ve Öznur Polat'ın bayanlar curling milli takımına, Ahmet Çelik, Oğuzhan Dikmen, Tuğrul Şahiner ve Muhammet Bayraktar'ın ise erkekler milli takımına seçildiğini de sözlerine ekledi.
_ntvspor_
Basketbol, NBA, TBL, Euro Leage, NCAA, Eurobasket, Euro Cup, Uleb Cup, 12 Dev Adam, Spor, Beden Eğitimi Paylaş

This entry was posted on 22 Ekim 2010 Cuma at 03:13 . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

0 yorum

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails