Hakemin Vedası  

Posted by basketçi

 Hatay basketbolunun belki de en sevilen siması eski klasman hakemlerden Hasan TURUNÇ kardeşimiz hakemliğe veda yazısı kaleme almış..
 Önsözü ben ekliyorum;

                                          MKÜ, Hatay Tedaş, GSİM ve MEGSK 
                             takımlarında antrenörlük yaparken maçlarımı yönetti 
                              birçok kulüpte sahada oynarken yine maçımı yönetti
                                       İl hakem kurulu üyesiyken hakemim oldu
                                     Teknik Komiser olarak bir çok maçına çıktım
             hepsinde sahada hakem olarak hasan'ı gördüğümde aynı duyguya kapıldım
                                                               ''GÜVEN''
 
HAKEMİN SON KARARI
Heyecan dolu bir başlangıç, hüzünlü bir vedanın habercisidir aynı zamanda…
Heyecan içindeydim 1999 yılında üniversite öğrencisiyken hakemliğe başladığımda. Bir sene sonra ilk saha maçımda çocuklarını izlemeye gelen ailelerin önünde dizlerimin bağı çözülerek, elim ayağım titreyerek çaldım ilk düdüğümü. Masanın karşısına geçtim. Seremonide 8 numaraya faul göstermem gerekiyordu. Ama 8 parmağımı bir türlü bir araya getirememiştim. Daha doğrusu parmaklarım heyecandan o kadar sıkı kenetlenmişti ki birbirlerine, ne olur ‘bizi birbirimizden ayırma’ der gibiydiler adeta. Ömrümden ömür giderken, birkaç saniye içinde ‘ne olur çözülün artık’ diye yalvararak birbirinden tek tek ayırmıştım 8 parmağımı. İlk maçımın geriye kalan kısmını şirin sporcuların çözülen ayakkabı bağlarını bağlayarak geçirmiştim düdüğe pek ihtiyaç duymadan.
Ve 15 sene geçti o günden bu yana. Dolu dolu geçen 15 seneye çok değerli dostluklar sığdırdım, çok değerli insanlar tanıdım. İyi ile kötüyü ayırt etmeyi, hatalarımdan ders çıkarmayı, adaletten taraf olmayı ve daha bir çok güzelliği basketbol sahalarında öğrendim. Bir duvar yazısı vardır. ‘Hakim içeri, hakem dışarı atar’ diye. Ama hakemliği bir hakim gibi yapmak en doğrusuydu. Amaç dışarı atmak değil, içerde tutmaktı benim için ve bunu yaparken de çok iyi biliyordum ki adalet iki dudağımın arasındaydı. Hata yapa yapa doğruya ulaştım. İçim o kadar rahat ki şu an. Dönüp geriye baktığımda bile bile yanlışa hiç bulaşmadığıma emin olmak müthiş bir huzur veriyor bana. Acemilik dönemlerimde herkes gibi hatalarım oldu elbet. Ama taraflı davranmak aklımın ucundan bile geçmedi hiçbir zaman.
Birilerini unutur kalbini kırarım ya da sayfalarca sürer kaygısıyla hiç isim vermeden şükranlarımı sunmak istiyorum herkese. Bir bölgede basketbolun olmazsa olmazları sporculardan ve antrenörlerden başlayayım teşekkürlerime. 15 yıl boyunca gerek Hatay’da gerekse başka illerde tanıştığım, maçını yönettiğim, beni seven, sevmeyen tüm sporcu ve antrenörlere sonsuz teşekkürler. Hakem arkadaşlarım iyi günümüzde de kötü günümüzde de hep bir aradaydık. Çok güzel paylaşımlarımız oldu. Bir hakem ağzıyla kuş tutsa herkesi aynı anda memnun edemez. Takım kötü de olsa yenilginin faturası genelde hakeme kesilir. Zor iştir hakemlik ama dünyanın en keyifli işidir aynı zamanda doğru yoldan şaşmadıkça. Eksik olmayın dostlarım. Yolunuz her daim açık, hakem şansınız bol olsun. Geçmişten bugüne beraber çalıştığımız il temsilcilerimize, teknik komiserlerimize, il hakem kurulu üyelerimiz ile federasyon temsilcilerimize sonsuz teşekkürler…
Ve ben hakem molası alıp kenara çekiliyorum artık. Bayrağı devrediyorum, genç arkadaşlarımın Hatay hakemliğini çok daha ileriye taşıyacaklarına yürekten inanıyor bu yolda başarılar diliyorum…
 


Basketbol, NBA, TBL, Euro Leage, NCAA, Eurobasket, Euro Cup, Uleb Cup, 12 Dev Adam, Spor, Beden Eğitimi Paylaş

This entry was posted on 17 Nisan 2014 Perşembe at 04:25 . You can follow any responses to this entry through the comments feed .

0 yorum

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails